Kas tõde on karistatav?

Louis Sachar on Ameerika lastekirjanik ning tema tuntuimateks teosteks on “Augud”, “Pahupidikooli isemoodi lood” ja “Pahupidikool kukub kokku”. Põnev raamat “Augud” on kaasakiskuv ning tõsine, kuid kindlasti ka õpetlik. Raamat on sobilik u 10 aastastele, sest nooremad ei pruugi kogu sisust aru saada.

Raamatu peategelaseks on 14-aastane Stanley Yelants. Ta vanemad on vaesed ning Stanley on kindel, et selles on süüdi needus. Kui teda süüdistatakse kuriteos ning ta selle pärast kohtu ette läheb, eitab ta seda ent keegi ei usu teda. Talle antakse kaks valikut: kas minna vanglasse või Rohelise Järve laagrisse ehk noorte paranduslikku kolooniasse. Ta tegi valiku laagri kasuks.

Laagrisse jõudes nägi ta, et ühtegi järve seal pole ning kogu maa on auke täis. Ta saigi teada, et iga päev peavad poisid kaevama auke ning alles kui nad augud valmis on saanud, võivad nad puhata. Varsti Stanley taipas, et laagriülem otsib midagi ning selle ta tahabki välja uurida. Kuid kas ta ka midagi leidis ning mis see oli pead sa ise raamatust lugema.

Augud“ meeldis mulle, sest see erines oma sisu poolest teistest raamatustest ning kuidagi ei saanud seda käest panna. Kuid samas oli lugu ka kurb, sest mõnda inimest koheldi ebaõiglaselt. Sisult õpetas teos seda, et kõik inimesed ei ole ühesugused ning rääkida tuleb alati tõtt, isegi kui see valus on.

Ma soovitan seda raamatut neile, kes otsivad ühte seiklust täis lugu, mida näiteks vaheajal lugeda.

Susanna Pettai