Kooli sünnipäevalaul

Sünnipäevalaulu sünd

Meie kooli sünnipäevalaulu tekst on pärit õigupoolest 2005. aasta kevadel ilmunud uuest aabitsast. Hakkasin „Koolibrile“ aabitsat kirjutama juba paar aastat varem, metoodilise poole autoriks kutsuti praegune Rocca al Mare kooli direktor Sirje, kes oli siis meie kooli algklasside õpetaja.
Nagu ikka, on aabitsas lühikesed lood ja luuletused, mis jagunevad viieteistkümne nädala peale. Ühe nädala teemaks oli sünnipäev. Aabitsa tegelasteks olid ühe suure pere liikmed: ema, isa ja lapsed Kaspar, Teele, Jaagup ning väike Artur. Kätte oli jõudnud Teele 10-aastane sünnipäev. Hommikul tõusid kõik varakult üles, et Teelet lauluga äratada. Mulle tundus, et tuntud sünnipäevalaulude asemel võiks siiski aabitsasse kirjutada päris uue, sest enamasti lauldakse sünnipäevalastele ikka ja alati „Õnne soovime sul…“
Aga millise lauluga oleks tore sünnipäevalast üles äratada? Keskaegses trubaduuride luules oli olemas niinimetatud koidulaul ehk alba, millega kannupoiss äratas koidikul oma armsama juurde läinud rüütli. Niisiis tundus koidulaul sobivat suurepäraselt ka sünnipäevalapse äratamiseks, pealegi on albal lihtne ja kindel vorm, mida lastel lihtne lugeda ja õppida: iga salmi lõpus kordub refräänina üks rida.
Püüdsin kirjutada lauluteksti, mis oleks rõõmus ja hoogne, nagu üks lapse sünnipäev peabki olema. Meie koolis hakati uut aabitsat katsetama aasta varem, juba 2004. aasta sügisel. Ja kui siis järgmise aasta kevadel tähistas Rocca al Mare kool oma viie aastast sünnipäeva, mille puhul tegi kogu koolipere lõbusa rongkäigu ümber kooli ja vabaõhumuuseumi, kirjutas Aarne Saluveer selleks puhuks sellele aabitsa sünnipäevalaulule nakatavalt elurõõmsa viisi. Mulle oli see tore üllatus. Niimoodi lauldes, trumme kõmistades ja tamburiine põristades see lõbus rongkäik kulges… Ja sellest päevast peale hakati laulu igal kooli sünnipäeval üheskoos laulma.

Jaanus Vaiksoo

ÜLES, ÜLES UNIMÜTSID
Viis: Aarne Saluveer
Tekst: Jaanus Vaiksoo

Üles, üles, unimütsid,
selga särk ja jalga püksid.
Aeg on, aeg on ärgata.
Kas siis pole märgata,

Pange helisema kellad,
laulma õed ja laulma vennad,