Koolivormist veel

Koolivormi disainer Katrin Kivi:

Meie koostöö Rocca al Mare kooliga algas 12 aastat tagasi, kui sain vihje, et kool otsib uut koostööpartnerit. Kuna minu tütar õppis samuti Rocca al Mare Koolis, siis puutusin koolivormiga igapäevaselt kokku ning moedisainerina nägin vajadust uue kaasaegsema konseptsiooni järele.

Tänu oma pikaajalisele kogemusele moekunstnikuna pakkusin välja uue nägemuse koolivormist. Uues konseptsioonis oli palju erinevaid esemeid, mida õpilased said ja saavad siiani ise meelepäraselt kombineerida. Tegime nii alguses kui ka järgnevate aastate jooksul koostööd õpilastega, et kuulata nende eelistusi. Disaineri ülesanne siin on aga hoida kõigi ideede juures tervikpilti. Roccal al Mare Koolivormi märksõnadeks ja stiiliks oli ja on siiani: kaasaegne, stiilne, mugav ja mänguline.

Tulevikku vaadates usun kindlalt, et muutuvate trendide mõistmine on koolivormi jaoks hädavajalik. Kuigi moesuundadel on oma roll, on sama oluline mõista laiemaid muutusi inimeste harjumustes ja elustiilis. Olles teadlik neist muutustest, saame luua koolivormi, mis sulandub õpilaste ellu, soodustades eneseväljendust, samal ajal säilitades disainikontseptsiooni olemuse.


Meie kooli õpilane Johanna Maria Spriit on teinud uurimistöö “Rocca al Mare Kooli koolivormi aja lugu” 2022. Loe kindlasti SIIT.

Siit leiad täiendavat vaatamist/lugemist rõivatööstuse telgitagustest, et paremini mõista meie koolivormi olemust ja vajadust:

Kiirest moest ja selle tagajärgedest –  https://etv.err.ee/1017659/osoon
Kasutatud riiete tegelikust teekonnast –  https://www.err.ee/1608820099/suur-osa-laaneriikides-kogutud-kasutatud-riideist-jouab-arengumaades-prugimaele

 Artikkel Rocca al Mare kooli uudiskirjas 10.04.2023

Selle kooliaasta alguses tuli kokku koolivormi töörühm. Töörühmaga liitusid erinevad õpetajad ja õpilasesinduse liikmed. 

Võtsime ette kõik koolivormiga seonduva, et vaadata, mis seisus on meie koolivorm täna ja kuidas saaksime edasi liikuda. 

Koolivorm ei ole lihtsalt rõivad. Koolivorm on meie kooli väärtuste kandja ja rohelise mõtteviisi esindaja, mistõttu on oluline seda käsitleda tervikuna:

  • see on meie valik;
  • me kanname seda;
  • leiame võimalusi taaskasutuseks.

Sügisel alustasime filosoofilise inventuuriga ja esitasime küsimuse: “Mis on vähim ja parim võimalik Rocca al Mare koolivorm?” Koostöös õpilasesindusega, lapsevanematega, koolivormi disaineri ja tootjatega korrigeerisime koolivormi elementide nimekirja. Palun tutvuge: https://ramkool.edu.ee/koolielu/koolivorm/.

Sujuva ülemineku heaks on kõik koolivormi esemed, mis juba kodudes olemas, mõeldud lõpuni kandmiseks. 

Õpilaste soove kuulates on järgmisest õppeaastast uue koolivormi elemendina lisandumas pusa, mille on loonud meie koolivormi disainer Katrin Kivi. Oleme seda mudelit koos täiustanud, materjali ja lõiget testinud.

Unistame suurelt ja hoolime meie koolivormi esemete pikast ringlusest: 

  • juba ligi kümme aastat oleme kogunud kokku korraliku kasutatud koolivormi, mida on võimalik koolivormi laadal soetada annetuse eest kooli heaks;
  • esemed, mida taaskasutada ei ole enam võimalik, leiavad rakendust käsitöötundides;
  • suure osa oma koolivormi esemetest saatsime märtsikuus Vodja kooli õpilastele ja Ukrainasse;
  • astume ka samme tuleviku suunas – otsime võimalusi seismajäänud koolivormi uueks materjaliks töötlemiseks.

Kallis koolipere! 

Koolivorm kannab väärtusi, mille tähendust saame suurendada ja hoida, kui sellest hoolib kogu koolipere.

Mõelge, tunnetage ja kandke uhkusega!

Meie koolivormi heaks on tegutsemas: Sirje Toomla, Peep Väljaste, Kadi Asmer, Aneta Varts, Maris Kilmi, Kaja Altvee, Liisa Kallam, Mari Viik, Anu Laanet, Helen Tiitus, Liina Reichmann, Leila Vaigla, Karina Kirisberg, Sigrid Sõggel, Amaia Ortega.Goitia, Kaie Kaas-Ojavere, Emma Sihvart, Patrik Kallast, Albert Johannes Rebas, Kristina Rajando