11. klass

11. klassi loodusklassid on erilised eelkõige seetõttu, et ühes „klassis“ on koos kogu lennu poisid ning teises kogu lennu tüdrukud.

POISTE JA TÜDRUKUTE ÜLEELAMISLAAGER
Laagri läbiviijaks on meie pikaajaline koostööpartner, MTÜ Estlander.
Laagri eesmärk on läbi  kogemusliku aktiivõppe õppida looduses ohutult toime tulema.
Tegevuspaik – Kollassaare talukoht, Seli SKV, Vetepere küla, Järva maakond

Kursuse põhitegevused jagunevad kolme peamisse ossa: Matk tegevuspaika (Simisalu-Kollassaare, 2,5km), toimetuleku koolitused koos ööbimisega ajutistes hädavarjualustes (Kollassaare) ning soomatk lõpp-punkti (Kollassaare-Simisalu 2km). Kursuslased jagatakse gruppideks ning järgnev tegevus seisneb saadud ülesannete täitmises. Paiksete tegevuste käigus toimub õpe järgmistes valdkondades: ohutu tule tegemine, majutusvahendite valmistamine kohapealsetest leidudest, toidu valmistamine lõkkel, räätsade valmistamine jpm. Lisaks toimub ühisõpe järgmistel teemadel: keskkonnahoid ja looduse tundmine, käitumisjuhised looduses ning tegevusprintsiibid hädaolukorda sattumisel, keha/vaimu reaktsioonid ja baasvajadused, otsustusprotsess hädaolukorras, ennetus/ettevalmistused (hädaabipakk, varustus, vahendid).

TÜDRUKUTE SÜGISENE LOODUSKLASS
Mida teha, kui tunned, et pea on väsinud, ülesandeid rohkem, kui suudad täita ning aega kogu aeg vähe. Teadlaste väitel on puhkamine õppimise meetodina sama tõhus kui intensiivne töö, kuid seda juhul, kui neid tehakse vaheldumisi ning teadlikult: https://www.tlu.ee/teadus/uudised/1-minuti-loeng-kas-molutamine-teeb-targaks.
Tüdrukute sügiseses loodusklassis kogeme mitmeid aju üleväsinud osadele puhkust võimaldavaid tegevusi:

Lihtsalt kõndimine. Ilma ülesande, eesmärgi ning liigse infomürata. Kes vähegi suudab, lülitab telefoni välja või jätab üldse majutuspaika. Nii saab aju puhata ning pidevalt tegevuses olevad piirkonnad end välja lülitada. Liikumine on sama tähtis kui magamine ja söömine, sest: https://novaator.err.ee/255839/uhe-minuti-loeng-istumine-tapab ja

Koos söögi tegemine, selle serveerimine ning rahuliku ja toreda atmosfääri loomine. Toidu tegemine ja kaaslastele pakkumine on omamoodi jagamine, kinkimine 🙂 Samuti on see parim viis hoopis teistmoodi jutte rääkida ning võibolla leiad ennast mõtteid vahetamas klassikaaslasega, kellega sa pole siiani üldse päriselt rääkinud.

Kui kõndimine ja lõunasöök on seljataga, tuleb meile külaline, kes aitab aju loomingulist poolkera treenida ja ratsionaalsel puhata lasta.

Ja lõpuks kõige olulisem – SÜGAV UNI! Magamise ajal parandab aju oma narmendavaid ajurakke ning loob uue informatsiooni vahel sildasid, tekivad seosed ja tervikpilt. Seda kinnitavad ka teadlased: https://forte.delfi.ee/news/teadus/laps-kusib-teadlane-vastab-miks-me-magame?id=88491823 ja https://www.youtube.com/watch?v=KfQJZYvKiKA.