9. klass

Kui eelnevateaastatel müttasite metsades, jõgedel ja rabades; kogusite matkatarkust ja õppisite hindama looduses lihtsalt olemise hetki, siis seekord kohtute loodusega hoopis teistmoodi ehk TEADUSE VAHENDUSEL.

Loodusklassi teadusprogramme on mitu, aga praegu tutvustame neist ühte, mida kogete Tartu Observatooriumis Tõraveres. Võtate oma vaatluse alla KOSMOSE kui Maal elu võimaldava keskkonna teguri. Tutvute kaasaegsete arusaamadega, teadmiste ja prognoosidega komsosevaldkonnast, uurimismeetoditest ning tehnoloogiast. Saate ettekujutuse kosmose saastamise ja kosmoseprügi loomise pikaajalisest mõjust inimese elule Maa peal. Kogete tähevaatlustorni ehedat keskkonda. Lisaks õpite mõistma, kui põnev ja tulevikku vaatav on astrofüüsikaga tegeleva teadlase elukutse. Ka teie teejuhtideks Tõraveres saavad olema oma eriala tõelised asjatundjad, teadustööga igapäevaselt tegelevad inimesed. Astrofüüsikas on esimesi julgeid samme astumas ka meie kooli 17. lennu vilistlane Hans Hubert SamsSiin saate tutvuda tema 2020 bakalaureusetööga Tartu Ülikoolis: TÜ bakalaureus H.H.Sams
Kosmos ei inspireeri ainult teadlasi, vaid ka loomingulisi inimesi.
Suur osa helilooja Urmas Sisaski loomingust on sündinud hilistel öötundidel Jäneda lossi tornis tähti vaadates ja nende „muusikat üleskirjutades.  Urmas Sisask:„Universumi kui muusikainstrumendi kooskõla tundmaõppimine ja inimestele kuuldavaks tegemine on minu missioon. Seega ei pea ma ennast mitte heliloojaks, vaid pigem muusika üleskirjutajaks.Peale Tõravere teadusprogrammi suundutegi Jänedale, Urmas Sisaski muusikatähetorni ja saatkogeda tema kosmilist heliloomingut.

Lähem info:
Tartu Observatoorium: https://kylastuskeskus.to.ee/https://kosmos.ut.ee/et/kulastuskeskus
Urmas Sisask: https://kultuur.err.ee/1131654/lauri-vainmaa-urmas-sisask-on-praegu-taies-loomejous-ja-kirjutab-palju , 
https://miksike.ee/documents/main/referaadid/urmas_sisask.htm