8. klass

Kaheksandal loodusklassi aastal jätkame oluliste matkatarkuste õppimise ning eelneval aastal õpitu treenimisega. Kõik loodusklassid on üsna metsikutes paikades – Soomaal, Taevaskojas ja Kiidjärvel ning Hirvlaanes Raplamaal. Eesmärgiks on laiendada looduses liikumise ning olemise võimalusi.

Kui 7. klassis kasutasime liikumiseks peamiselt iseenda jalgu ja kõndisime, siis sel aastal läheme kanuudega jõgedele. Küllap on teist paljud juba sõitnud mõne veesõidukiga, kuid seekord on oluline meeskonnatöö. Kuidas teha koostööd paadikaaslasega, arvestada teiste paatidega ning üksteisel silm peal hoida.

Mõned nõuanded veematkajatele:

  • Päästevest on alati seljas ning kindlalt kinni!
  • Paki oma asjad veekindlatesse kottidesse.
  • Soovitav on võtta kaasa nööri ning siduda asjad kanuu külge või suruda istmete alla.
  • Kanuusse sisenedes ja väljudes vaata, et mõla oleks kindlalt paadis, sest see kipub tihti omapead ujuma minema.
  • Esimene sõitja on silmad (jälgib, kuhu sõita), tagumine sõitja on manööverdaja.
  • Paremalt poolt sõudes keerab kanuu vasakule, vasakult poolt sõudes paremale.
  • Vältige kallutamist.
  • Takistuste alt läbi minne püüdke vältida kallutamist külgedele. Kallutage ette -või tahapoole, kõige parem, kui saate istuda paadi põhja.
  • Pidurdades (paned mõla vette risti ja/või sõuad taggant ette) vasakult keerab paat kiiresti vasakule, kui paremalt, siis paremale. Pidurdab alati tagumine sõitja.

 

Teine eesmärk on katsetada ööbimist telkides tõeliselt metsikus paigas – Hirvelaanes, Raplamaal. Selle laagri tutvustuseks saatis üks juhendajatest, Romet Vaino, järgmise kirja:

Tänaseks oleme juba mõned aastad Rocca al Mare koolile ööbimisega laagrit korraldanud ja sellest tulenevalt on tekkinud mõned soovitused-mõtted, mida enne laagrisse tulekut kõigile osaleiajaile jagada.
Kõigepealt sellest, et mis on üldse sellise ööbimisega laagri mõte? Miks seda vaja on? Olles igapäevaselt matkajuht, puutun palju kokku erinevas vanuses matkahuvilistega. Näen, et inimestel on looduses liikumise vastu järjest suurem huvi, aga tihti puuduvad neil igasugused teadmised looduses hakkama saamiseks. Tõsi – paariks tunniks laudteele jalutama minek ei eelda mingisuguseid teadmisi ja igaüks saab sellega hakkama. Kuid loodus saab pakkuda enamat. Võimalust minna radadelt välja, inimestest eemale, kaugetesse seenemetsadesse, kalajõgedele või karu jälgi ajama. See on eriline maailm, kuhu paljudel oskuste-teadmiste puudumise tõttu asja pole. Kuigi see üks laager ei suuda 24 tunni jooksul Sulle kogu ettevalmistust anda, teeme juhendajatena ikkagi oma parima, et ulatada “niidiots”, mida mööda saad suurema huvi korral tulevikus edasi liikuda. Kui kaugemad metsad ja loomad Sind ei huvita, oskad vähemalt pere või sõpradega minnes looduses lõkke üles teha ja lihtsama söögigi valmistada.
Usun, et varustusest olulisemgi on meelestatus, millega matkama tullakse. Raske on millestki osa võtta kui keskenduda ainult negatiivsele. Looduses võib ootamatusi ette tulla, eriti sügiseste ilmadega. Võime kaela saada hetkelise hoovihma või ronib kuskilt särgi alla põdrakärbes, kes loodab sealt süüa leida. Isegi minusuguse matkahullu jaoks pole need kuigi meeldivad olukorrad, aga alati on need ajutised ja tean, et varsti saab lõkke äärde sooja või isegi koju oma voodisse magama. Vahel ongi hea ära käia selleks, et igapäevaseid mugavusi rohkem hinnata. Meie juhendajatena proovime selle laagri teha võimalikult aktiivseks ehk teooria asemel keskendume rohkem praktikale ja teadmiste kohesele rakendamisele. Nii ei tohiks ka igavus ligi hiilida. Kindel on see, et mõned laagri teemad võivad Sind rohkem huvitada kui teised. Kui tunned, et tahaksid mõne asja kohta rohkem teada saada kui juhendajad räägivad, siis küsi julgelt. Võid seda teha kohe või oodata ka õhtust lõkkeaega kui parasjagu mingeid tegevusi käsil pole. Võibolla soovid midagi teada saada matkavarustuse, ägedate matkakohtade või hoopis matkatoitude kohta. Juhendajatena anname Sulle hea meelega nõu ja jagame näpunäiteid.
Varustus. Senised kogemused on näidanud, et kõige olulisem asi, millest rääkida, ei ole mitte vihmakeep või matkasaapad, vaid nutitelefon. Telefon võib metsas olla väga kasulik – seda saab kasutada õige marsruudi leidmisel, seente-taimede-lindude-loomade määramisel ja muidugi ka ägedate hetkede jäädvustamisel. Kõige kasuliku kõrval võib see ka looduses viibimise kogemust rikkuda. Eriti kui võtta kaasa kõlar ja teha loodusest diskosaal. Siis on oht, et läheb kaduma kõik see, mille pärast sinna üldse tuldi. Samas võib muusikal olla täitsa oma koht – selleks tasub telefonist lastava muusika asemel võtta kaasa hoopis kitarr, ukulele või midagi kolmandat. Selline koosviibimine lõkke ääres on inimesega kaasas käinud ammustest aegadest.
Matkavarustuste osas sõltu kõik ilmaprognoosist ja tingimustest, mis laagripaigas parasjagu valitsevad. Eesootavates tingimustes saame kindlamad olla umbes nädal enne üritust. Hinnates möödunud aastate ettevalmistust, siis rõhutan kindlasti sobilike jalanõude kasutamist. Sõltumata soovitusest kanda matkasaapaid või kummikuid, on pea kõik õpilased ikka ja jälle tulnud kohale ketsides-tossudes. Tihti on see tähendanud, et jalanõud saavad märjaks juba esimese päeva alguses ja kui jalad on juba püsivalt märjad, hakkab ka kehal peagi jahe. Seetõttu tasub riietust puudutavaid soovitusi võtta tõsiselt ja panna jalga õiged jalanõud ning võtta kaasa varusokid-riided. Ilmaprognoosi ja sobiva riietuse täpsustame õpetajatega enne ürituse toimumist.