Rohefestivali tegemised!

10.-14. aprill 2023

Rohefestivali väljakutsete võitjad

Ringmajanduse reede

Reedel sorteerisime arukalt. Noorema kooliosa õpilased panid oma teadmised proovile jäätmete liigiti sorteerimise mängus. Meil oli külas Katarina Papp (RingKarp), kes jagas mängijatele õpetlikke selgitusi.
Festivali võttis ilmekalt kokku tagasiside sein, kuhu sai iga soovija kirjutada, mis oli tema NÄDALA ROHETEGU.

Nutikoristuse neljapäev

Iseseisva õppimise päeval toimetasime koolimajast väljaspool ja Rohefestivali digikoristuse neljapäev suunas tähelepanu meie digiseadmetesse.
Digikoristamise harjumus on sama oluline kui jäätmete liigiti sorteerimine, keskkonnasõbralikud liikumisharjumused või vähem tarbimine. Digikoristamist tuleks harjutama hakata ajast, mil laps/noor hakkab iseseisvalt arvutis või telefonis toimetama. Seda nii kodus pereringis kui ka koolis, kus kodutööd kolivad aina rohkem digikeskkonda. Oluline on märgata ja arutleda selle üle, et veebis tegutsemisele kulub päris palju energiat ja tekib jäätmeid, mis sest, et neid käega katsuda ei saa. Järgmine üle-eestiline digikoristuspäev toimub 26. jaanuar 2024 https://digikoristuspaev.telia.ee/
Digiprügi koristamise juhendi kooliperele koostasid Anni Vellamäe ja Liisa Viirmaa 12.a klassist. Aitäh🌿

Kliima Kolmapäev!

Rohefestivali KLIIMA KOLMAPÄEVA mahtus mitu vahvat ettevõtmist:
💚Koolipäeva alguses toimus välisukse juures „ubade mäng“ ehk koolitulija transpordi kaardistamine ubade abil.
Suurimast alustades sai tulemus selline:
🚗auto (vähemalt 5-kordne vahe järgmise ees)
🚌buss
🏃‍♂️jalgsi
🚴ratas
Siin meile kõigile mõttekoht… Sama küsitluse viisime läbi ka koolipäeva lõpus ning RohaRaM’i rõõmuks kasvas kodu poole/trennidesse suundumisel bussiga ja jalgsi liikuvate õpilaste arv märgatavalt. Siiski oli auto taas eelistatuim vahend.
💚Rohkesti elevust ja võitlusvaimu tekitas ülekooliline sammude lugemise väljakutse. 🐾
Eesmärgiks oli teada saada, kui palju õpilased ühes päevas jalgsi liiguvad ning suunata neid rohkem oma liikumisharjumuste osas järele mõtlema. Kas ühe päevaga võiks jõuda kõndides meie koolist Narva, Võrru või hoopis Pärnusse, kui kõikide klassi liikmete päevased sammud kokku liita?
Klassi sammude summa teisendame kilomeetriteks ning kanname Eesti kaardile sihtkohad, kuhu üks või teine klass Rocca al Mare Koolist välja jõudis. 🌍
Kõige kaugemasse Eestimaa punkti jõudnud klassi ootab esmaspäeval üllatus!
💚Suure vahetunni ajal tõmbas noorema kooliosa usin pere töökindad kätte ja asus kooliümbrust puhastama. 🪣🧹
Ikka selleks, et märgata, mis on hoolimatu inimtegevuse tagajärjed looduses ja mida meie võiksime paremini teha. Paraku pidime tõdema, et inimene käitub loodusega endiselt üsna hooletult, sest koolimaja lähiümbrusest korjatud prügihulk oli suur ja kirju. Loodame, et tänane kogemus tuletas meelde, et meid ümbritsev imekaunis keskkond on hoidmist väärt ja nüüdsest rändab nii mõnigi kommipaber otse prügikasti ega lenda kurvalt teepervele.
💚Koolimaja suurel ekraanil oli katsetamiseks kliimalahenduse simulaator (TalTech), mis aitas näha kuidas inimese otsused ja tegemised mõjutavad meie kliimat. Simulaatori saamise korraldas Sandra Tammiste 12.c klassist. Aitäh🌿

Taimne teisipäev

Rohefestivali teine päev möödus taimse toidu tähe all🌱🌱🌱 Menüüs oli vegan bolognese hakksojaga ja õunakrõbedik kaeravahukoorega.

Silmailuks ja maitsemeele harimiseks rohetasid kohviku ja söökla lauad erinevatest võrsetest. Vitamiiniampsuks sai võtta nuikapsast, brokolit, aedsalatit, amaranti, redist, peeti, sinepit ja rukolat. Degusteerimiseks olid Thormi vegan pelmeenid ja Bon Soja erinevad tooted.

Taimse teisipäeva teemad jõudsid ka õppetöösse. Näiteks tegi 2.a rühmatööd teemapäeva kuulutuse põhjal. Ülesanne oli selline: „Uuri tabelit. Mis täna toimub koolimajas, mida sööme lõunaks? Tutvu toidupüramiidiga ja vegantabeliga. Mis sind üllatas, mida uut teada said?“

Elurikkuse esmaspäev ja linnulauluhommik!

Rohefestival algas esmaspäeval vägeva varahommikuse lindudekoori saatel!
Tunnike enne koolipäeva algust kogunes seltskond „unetuid“ jalutuskäiguks ja linnulaulu kuulamiseks Vabaõhumuuseumi metsas. Linnutundja Artto Pello targal suunamisel saime kuulda ja näha tiivulisi, kes on saabunud tagasi oma kodustesse pesitsuspaikadesse. Koos talvitujatega moodustus aukartust äratav nimekiri:

Metsvint – tema soleeris kõige häälekamalt!
Leevike
Sinitihane
Rasvatihane
Siisike
Urvalind
Laulurästas
Musträstas
Hallrästas
Suur-kirjurähn
Kaelustuvi
Punarind
Käblik
Puukoristaja
Hallvares
Ronk
Naerukajakas
Kalakajakas
Kormoran
Porr
Jääkoskel
Milline rõõmustav sissejuhatus ELURIKKUSE ESMASPÄEVA!

Festivalipäev jätkus koolimajas kahe põneva näituse avamisega – ootame kõiki uudistama – ning keskkonnateemalise viktoriiniga keskmises kooliosas.

Alguse sai ka 4-päevane Rohebingo väljakutse (#rohebingo), mis suunab jälgima oma keskkonnahoidlikku igapäevarutiini.

Rohebingo

Rohefestivaliga seoses toimub sellel nädalal rohebingo, et muuta meie õpilaste igapäevarutiini keskkonnasõbralikumaks.
Nädala jooksul on vaja täita bingo ruudustikul võimalikult palju kastikesi.
Iga kastike annab ühe punkti.
Vastuseid/punktisummasid ootame hiljemalt neljapäeva õhtuks SIIA LINGILE.