Uudiskiri nr. 60 / 21. veebruar 2025

Postitatud:

ME ÕPIME KÕIK, ÕPIME ÜHESKOOS

Kui küsida, mis on kool, siis olen veendunud, et me kõik vastaksime, et kool on koht, kus õpitakse. Koolis õpivad lapsed lugema ja arvutama ning omandavad aina raskemaid ja olulisemaid teadmisi. Seega koolis on lapsed ehk õpilased, kes õpivad, ja täiskasvanud ehk õpetajad, kes neid õpetavad. Lisaks on abiks lapsevanemad, kes toetuse ja teadmistega oma last abistavad.

Meie siin Rocca al Mare Koolis seda kõike nii mustvalgelt ei näe. Me oleme alati pidanud meid kõiki üheks suureks pereks, kus me koos olles ja õppides oleme kodu kodust eemal ning kus kõik õpivad ja õpetavad, kus kõik on ÕPETAJAD. Jah, tõesti, kõik – ka lapsed annavad ja õpetavad meile paljugi.

Meile on ülimalt oluline seegi teadmine, et kõik on muutumises ning selleks, et hästi õpetada, tuleb ka ise õppida. Ja nii ongi meile juba tavaks saanud, et pea igal vaheajal on koolitöötajatele üks või kaks koolituspäeva. Me kutsume kooli vägagi erinevate valdkondade inimesi, toome meie juurde erinevaid koolitusi ja oleme avatud erinevatele pakkumistele. Ja ilmselt see avatus ja soov ühekoos õppida on jõudnud ka RaM Kooli peredesse, sest me saame tänulikult ja uhkusega öelda, et meil on väga palju emasid ja isasid, kes on meie arengusse oma panuse andnud. On lapsevanemaid, kes on käinud meile ise oma teadmisi jagamas ja on neidki, kes on mõne vajaliku koolituse toimumise teoks teinud.

Mõeldes üksnes käesolevala aastale, mida on olnud vaid üks kuu, siis juba me saame olla tänulikud Kaia Gilile, kes meile kommunikatsiooni teemal rääkis ning aitas uuesti sõnastada ka meediaga suhtlemise hea tava. Olema tänulikud Elmar Vaherile, kes meie kooli kriisikava kaanest kaaneni läbi luges, meile kriisiaja juhtimiskorralduse selgemaks tegi ning kes on valmis sel teemal meile edaspidigi nõu ja jõuga toeks olema. Oleme tänulikud, et meil oli võimalus kohtuda Grete Arro ja Ott Ojaga, kes tutvustasid meile TLÜ-s tehtud analüüsi teaduskirjanduse põhjal nutiseadmete kasutamise mõju kohta ja lõid võimaluse aruteluks.

Ja veelkord, eelnev on toimunud vaid 2025. aastal. Kui mõtleme tagasi meie kooli 25 aastale, siis on olnud väga palju lapsevanemaid, kes oma teadmiste ja oskustega on meie arengusse panuse andnud – oleme neile kõigile ääretult tänulikud.

Me õpime kõik, me õpime üheskoos ning on suur rõõm ja tänutunne, et Rocca al Mare Kool on kogukond, kes üksteist sel kooliteel toetab ja õpetab.

Tänulikult
RaM Kooli õpetajate nimel
Heelika Kuning

ROOSAD KÄÄRID KESKENDUSID KESKKONNA ELURIKKUSE TEEMADELE

Rocca al Mare Kooli iga-aastane moešõu “Roosad Käärid” toimus 25. jaanuaril 2025 kooli aulas. Üritus, mis on kestnud juba 22 aastat, pakub noortele disaineritele võimalust esitleda oma loomingut ning on kujunenud oluliseks sündmuseks Eesti moemaastikul. Selle aasta teemaks oli “Flora & Fauna”, mis sümboliseeris taime- ja loomariiki ning tõi esile keskkonna elurikkuse olulisuse.
Moeshow’l osalesid 8.–12. klasside õpilased üle Eesti, kes esitlesid oma ainulaadseid kollektsioone. Žüriisse kuulusid tunnustatud moeeksperdid – Aldo Järvsoo, Kirill Safonov, Marilis Pikkar, Anu Kikas ja Arina Baranovskaja. Žürii hindas esitlusi professionaalsuse ja loovuse eest ning samuti ka jätkusuutlikkuse aspektist. Lisaks moekollektsioonidele said külastajad nautida muusikat ning tutvuda õpilasfirmade tegemistega.

Fotod: Georg Mathias Mägi

Selleaastasteks võitjateks osutusid Tallinna 32. keskkooli õpilased Heleene Toater ja Carmen Gabor kollektsiooniga “Idüll”. Väärikale teisele kohale maandus Jakob Westholmi Gümnaasiumi õpilane Betty Sikmann kollektsiooniga “Ekstaas” ning kolmandale kohale jäid Erakool Garanti õpilased Nikita Kriuchok ja Daria Konovalova. Jätkusuutlikkuse auhinna võitis meie oma kooli 11. klassi õpilane Liise Lugna kollektsiooniga “Altaomarea”.
Roosad Käärid on aastatega kasvanud väikesest kooliüritusest professionaalseks ja hinnatud moeetenduseks, mis pakub noortele disaineritele hüppelauda laiemasse moemaailma. Ürituse korraldamine õpilaste poolt annab neile väärtusliku kogemuse nii loomingulises kui ka korralduslikus mõttes.
Roosad Käärid 2025 oli edukas sündmus, mis tõi esile noorte disainerite anded ning rõhutas keskkonnateadlikkuse olulisust läbi moeprisma.

Mia Simone Arakas, 12.c

EAK AUTORIÕHTUL JAGAS SEEKORD ISIKLIKKU LOOMINGUT 25. LEND

Laupäeval, 8. veebruaril toimus EAK autoriõhtu, mis kandis sel aastal pealkirja „Lävel“. Isiklikku loomingut jagas koolipere ja külalistega kogu 25. lend. Enese arendamise kursuse ja seda lõpetava autoriõhtu eesmärgiks on silmaringi avardamine, enesepildi kinnitamine, rõõm õnnestumiste üle ning teekonna väärtustamine. Küsisime abiturientidelt, mis neile EAK autoriõhtu juures meeldib ning miks nad seda sündmust oluliseks peavad.

Foto: Albert Johannes Rebas

Mia Simone Arakas, 12.c: Minule isiklikult meeldib EAK autoriõhtu juures kõige rohkem see, et igal inimesel on võimalus näidata oma oskusi või proovida midagi täielist uut. Samuti võimaldab autoriõhtu tutvuda nendega, kellega varasemalt on suhtlust olnud vähe. Näiteks mina sain teada, et meie lennus on palju andekaid kunstnikke ja sõnaseppasid. EAK autoriõhtu olulisus seisneb mugavusstsoonist väljatulekus. Avalik esinemine või oma loomingu eksponeerimine on mitmete jaoks võõras, kuid just autoriõhtul on parim aeg, et saada esmakordne ja väga väärtuslik kogemus.
Emma Brit Leppoja, 12.b: EAK autoriõhtu annab platvormi ja loova väljundi noorte ideedele, tunnetele ja mõtetele. Seal teevad kunsti ka need, kes muidu end kunstnikuks ei pea, näidates mitmekülgsemat pilti tänapäeva noorte mõttemaailmast. See õpetab hobisid hindama ning näitab, et meie huvialad väärivad kohta galeriis ja laval.
Rasmus Raidma, 12.a: Mulle meeldib, et EAK autoriõhtu võimaldab õpilasel olla tema ise ja jagada maailmaga midagi, mida ta muidu poleks jaganud. Maailmale avatus on noore arengule tohutult oluline — see avab uued uksed.
Nelly Beekmann, 12.a: Mulle meeldib EAK autoriõhtu, sest see annab põhjuse ja võimaluse ellu viia sahtlis olevad luuletused, nurgas olevad maalid või riiulil seisvad ideed. Meie koolikeskkonnas on turvaline katsetada uusi asju ja ennast proovile panna, sest projekte tulevad vaatama vaid lähedased. Lisaks sunnib EAK autoriõhtu leidma kooli ja klassiruumide kaunistamiseks uusi lahendusi. EAK autoriõhtu annab suure panuse kooli kultuuriellu ning iga lend saab jätta oma jälje. Iseseisvalt projekti arendamine annab olulise kogemuse ülejäänud eluks. Läbi EAK autoriõhtu saad tundma õppida ennast ja teisi uue nurga alt.

Aitäh, armas 25. lend! Teame teist taas veidi rohkem – rõõmustame ja oleme uhked! Nautige teekondi ja võimalusi vahepeal lävel olles aeg maha võtta.

EAK õpetajad

EESTI KIRJANDUST TÄHISTASIME NII NÄITUSE KUI ETENDUSEGA

30. jaanuaril avasime koolis eesti kirjanduse päeva tähistamiseks näituse „Ridade vahel“. Kooli raamatukoguhoidjad Leini Kõrtsini ja Mari Randmetsa koostöös eesti keele õpetajate Leila Vaigla ja Irene Artmaga viisid detsembris läbi ülekoolilise luuletamise nii, et kõigile olid ette antud Ilmar Trulli, Wimbergi, Maarja-Liisa Soe, Marko Veinbergsi ja Jaanus Vaiksoo ühe luuletuse esimene ja viimane rida, luuletust ennast kirjutajad ei näinud. Raamatukokku toodi üle poolesaja vahva luuletuse. Näituse kujundus ja teostus sündis tänu kunstiõpetaja Margus Tänavale, kes valis originaalluuletusest teda kõnetanud kujundid ning lõikas ja voltis nendest imelised ruumilised taiesed. Näituse avamisel lugesid õpilaste luuletusi abituriendid Aleksandra Uudmäe ja Otto Marten Pärloja.

10. veebruaril toimus hommikukogunemine luuletajatega neile klassidele, kes osalesid luuletuste kirjutamisel. Meie kooli vilistlased Maarja-Liisa Soe, Marko Veinbergs ning kirjanik ja meie kooli õpetaja Jaanus Vaiksoo rääkisid nii oma igapäevategevustest kui ka luuletamistest. Vestlust juhtis abiturient Krislin Kaldmaa. Auhinnatud luuletusi esitas abiturient Kevin Olli, silmapaistvamaid luuletajaid autasustati.

Peaauhinnad võitsid:
-Nooremas kooliosas Lota Paula Prits, 4.c
-Keskmises kooliosas Elli Plaan, 7.b
-Vanemas kooliosas Jenna Lukk, 12.c

21. veebruari aktusel esietendus traditsiooniliselt õpetajate ja õpilaste ühistööna vabariigi aastapäevaks valminud näidend „Raamatuaasta tähed“, mille keskmeks on eesti tuntud ja armastatud raamatute tähed. Autoriks on Jaanus Vaiksoo, lavastajateks õpetajad Anni Kalm ja Kaja Komissarov. Valgustuskunstnik on kooli vilistlane Mattias Johannes Kahar, helipuldis istus Albert Johannes Rebas.

Fotod: Maris Kilmi

Õpilased ja õpetajad saavad etendust nautida 21. veebruaril, kui tähistame Eesti Vabariigi sünnipäeva.
Pered on oodatud etendust vaatama 19. märtsil kell 18.00.

Irene Artma

VÕÕRKEELED TULID KLASSIRUUMIST VÄLJA

Perioodi eelviimasel nädalal täitus meie kollane koolimaja erinevate keelte, maitsete ja kultuuride värvikireva maailmaga, sest toimus traditsiooniline võõrkeeltenädal. Iga päev tõi kaasa mitmeid tegevusi, huvitavaid maitseelamusi ning võimalusi avastada ja kogeda midagi uut.
Nädal algas riisinäitusega, mis andis visuaalse ülevaate erinevate keelte rääkijate arvust Eestis ja meie koolis. Iga riisitera sümboliseeris üht keelekõnelejat, moodustades nii pildi Eestis räägitavate keelte mitmekesisusest. Näitusel sai ka näha, kui palju õpilasi meie koolis võõrkeeli õpib. Ootuspäraselt õpib kõige suurem arv õpilasi inglise keelt (875), vene keelt õpib 265, prantsuse keelt 188, hispaania keelt 177, saksa keelt 110 ning itaalia keelt 28 õpilast. See visuaalne kujutis pani mõtlema, kui palju erinevaid keelekandjaid Eestis elab ning väärtusele, mida iga keel ja selle rääkija endaga kaasa toob.


Nädala jooksul toimus nii mõndagi. Koolmaja seinad täitusid võõrkeelsete plakatitega. Hommikuti rõõmustasid varakult kohale saabunuid võõrkeelsed multikad, näiteks venekeelne „Маша и Медведь“, itaaliakeelne „Dolci Gattini“ või saksakeelne „Toms besonderer Tag“. Nädala vältel said õpilased koolirestos nautida autentseid maitseid nagu ragoût de bœuf bio à la bourguignonne’i või paella de pollo y gambas’d. Peale lõunat viimistlesid noored aulas Just Dance’i saatel oma tantsuoskust. Raamatukogus loeti ette võõrkeelseid raamatuid – kuulda sai kreeka, ungari, hispaania, baski, vene, prantsuse, saksa ja itaalia keelt. Neljandate klasside õpilased tutvustasid võõrkeeli kolmandikele, et aidata neil otsustada, millist B-võõrkeelt valida ning viipekeele tõlk Sandra Laurimaa õpetas seitsmendatele ja kümnendatele klassidele selgeks mõned viiped ning rääkis põnevast viipekeele maailmast.

Nädala lõpetas armastatud Luulekohvik, mille teemaks oli tähistamine, sest meil on siiski juubeliaasta. Õpilaste loodud luuletustes peegeldus mitmekesine ja sügav lähenemine teemale – tähistati sünnipäevi, erilisi hetki, olulisi sündmusi, elu ja isegi füüsilisi objekte. Kuigi teema polnud lihtne, olid luuletused eriilmelised, sisukad ja siirad. Kohviku hubane õhkkond, armastatud tee koos küpsistega ja vahetud esinemised lõid erilise meeleolu ning pakkusid kuulajatele nii mõtteainet kui ka inspiratsiooni.

Võõrkeeltenädal tõestas taas, kui rikastav ja ühendav võib keelte ja kultuuride mitmekesisus olla. Suur aitäh kõigile osalejatele ja korraldajatele ning kohtumiseni järgmisel aastal!

KINGIME KOOLILE VALGE ESTONIA KLAVERI

“Kingime koolile valge Estonia klaveri” projekt on täies hoos ja taas kord on saamas kinnitust tõsiasi, et Rocca al Mare Kool koos oma imetabase kogukonnaga tõepoolest suudabki unistusi täita!

Klaverivabrik teeb omalt poolt kõik, et kooli sünnipäevanädalaks uus klaver meid oma ilu ja kõlaga juba rõõmustada saaks ja meie omalt poolt saame veel viimaseid üleskutseid kaasa löömiseks jagada.

Kui soovid unistuste täitmisesse panustada, siis täpsema info leiad kodulehelt.

KEVADFESTIVAL POLE ENAM KAUGEL!

SAVE THE DATE!
18. mai 2025
14.00 – 18.00
On aeg taas kokku tulla, sest ees ootab iga-aastane Kevadfestival!

Päeva esimeses pooles täidavad kooliõue imelised muusikalised hetked – lavale astuvad kõik meie kooli koorid ning ansambel Õunake. Juba teame lubada ka, et laval on solistid, kes kedagi külmaks ei jäta.
Päeva teises pooles läheb tuliseks mõõduvõtmiseks jalgpallimurul – kes võidab sel aastal? Tule ela kaasa!

Õpilasfirmad pakuvad kõige moodsamat ja praktilisemat kraami.
Õnneloosis on võimalik võita liikumisvõimalus kogu eluks!
Hea toit ja mõnus seltskond on garanteeritud.

Tule ja tee sellest koos meiega üks meeldejääv koolipere pidupäev!

LÄHIAJA SÜNDMUSED

• 24.02 ühine lipuheiskamine Toompeal (pluss foto eelmisest aastast)
• 3.03 neljanda õppeperioodi algus
• 10.03 NKO kirjutamisfestival
• 14.03 Demosthenese Pärg
• 19.03 kell 18.00 vabariigi aastapäeva etendus peredele „Raamatuaasta tähed“
• 21.03 heategevuslik gurmeeõhtusöök
• 24.03 RaM Kooli sünnipäevanädala avaaktus
• 27.03 NKO sünnipäeva karneval ja ball
• 28.03 RaM Kooli hariduskonverents
• 28.03 iseseisva õppimise päev
• 29.03 RaM Kooli 25 kokkutulek
• 1.04 džässikontsert
• 7.04 RaM Rohefestival
• 10.04 Veskimöldre lasteaia sünnipäev