LoTe 8. klassidele – selgrootud loomad.

Postitatud:

LoTe 8. klassidele – selgrootud loomad.

Sel nädalal toimus esimest korda LoTe 8. klassidele. Kõik tegevused olid ühendatud selgrootute loomade teemaga ning kasutasime ära meie kooli suurepärast asukohta. Saime teada, et RaM kooli õpilane ei ole suhkrust ja on valmis ka vihmas ja tuules õppima.

Selgrootu kui lennumasin
Selgrootute lendamisest rääkis meile füüsik Jonas Nahkor. Õpilased võrdlesid selgrootuid loomi erinevate masinatega ning panid ennast putuka rolli. Vaatasime erinevaid videosid, kus oli võimalik putukate lendamist ka visuaalselt põhjalikumalt näha (kordades aeglustatud pildiseeriad). Tihti on putukate tiivalöögid inimsilmale nähtamatud, sest nende liikumiskiirus on meie silmale jälgimiseks liiga suur.

Selgrootute loomade püük ja määramine
Kahvaga püüti mudasest tiigist neid, keda vähegi kätte saada oli võimalik – kiilide vastseid, puruvanasid, ujureid, kaane, selgsõudureid, vähikesi, tigusid jt. Paljud kohtusid nende liikidega esmakordselt, mõni oli puruvana ja ujurit varem näinud. Igal juhul oli õppimist kuhjaga. Tingimused selgrootute püüdmiseks olid küllaltki ekstreemsed.

Geomatk
Kui me mööda vihmamärga pangaalust väliõppeklassini jõudsime, ootas meid ees väga väärikas seltskond õpetajaid – Indrek Malm, AS TERV-2 maavarade kaevandamise valdkonna juht koos keskkonnaspetrialist Eike Simmeri ja geoloog Andres Kasega. Vaatasime panka, kuulasime tarkusi ja igaüks püüdis seda omal kombel eelnevalt õpituga seostada. Üks teadmine, mida meie kogu koolipere peaks teadma, on selline – koolialuse panga paljand pärineb kambriumi ajastust ning on üks kõige vanemaid kogu Eestimaal. Seega suur haruldus!