LoTe projektipäev 8. klassidele

Postitatud:

14. aprillil toimus LoTe projektipäev 8. klassidele, seekordsed tegevused olid seotud puhta vee teemaga. Õpilased siirdusid rahvusvahelise õuesõppepäeva puhul meie imelisse koolihoovi looduslikest vahenditest filtrit valmistama, lisaks tehti veeteemalist teadusteatrit ning katseid veega.

Filtri valmistamine
Välitunni eesmärk oli valmistada käepäraste vahenditega vee puhastamise filter. Selleks kasutasime plasttaarat, grillsütt ja turbasammalt. Filtri praktilisel kasutamisel oli oluline, et selle läbivool oleks 1dl. 1.minutis. Sellisele tulemusele jõudis 15 rühmast vaid 2.

Veeteemaline teadusteater
Klassiruumis ootasid õpilasi vaikivad õpetajad, pilkupüüdev tahvliinfo, mille keskmes sõna TEADUSTEATER pealkirjaga MUL ON JANU ning 6 lauda, igal 3 erinevat veetoodet ja tühi klaas. Tähelepanelikumad vaatlejad leidsid kiiresti tahvlilt vajaliku teabe ka lavastuse täpsema sisu ning ajakava kohta. Järgmised 30 minutit sisaldasid arutelusid, naeru, vaidlust, info hankimist ja eelproove.
Siis algasidki etendused, kus müügimehed, noorteadlased, sportlased, eksperdid, ajakirjanikud ja mitmed teised tegelased selgitasid vaatajatele, millist vett tuleb juua. Ühes olid kõik veendunud – janu leevendamiseks on kõige targem juua kraanivett! Lugejale selgituseks – teised valikud olid mustikamaitseline vesi, mineraalvesi ja pudelis lauavesi.

Katsed veega
Veega on alati ju tore mängida, seega vaatlesime sellist nähtust nagu pindpinevus ja tekitasime vedelike virna, kust loomulikult ei puudunud ka vesi.
Pindpinevus on nähtus, kus vedeliku pinnakiht meenutab elastset kilet. Niinimetatud kile tekitamiseks kasutasime kas 50-sendist või 20- sendist ning pipetiga lisasime sendile veetilku. Oi seda hasarti, et kellel mahub kõige rohkem veetilku sendile. Ühele sendile mahutati ära lausa 100-200 tilka. Tundub uskumatu, kuid tänu pindpinevusele on see võimalik.
Teiseks tekitasime vedelike virna, mille tegemisel pidi arvestama tihedustega. Kasutada oli siirup, vesi, nõudepesuvahend, õli. Ega tihedusi ei teadnud ju keegi peast, seega katsetamise teel tuli kõik nii nagu pidi. Valmisid imelised virnad, kust ei puudunud ka natuke värvi.