LoTe projektipäev 8. klassidele

Postitatud:

Veebruari alguses toimus kolmas LoTe projektipäev 8. klassidele. Projektipäeva siduvaks teemaks oli keemia meie ümber, mida uuriti kolmes töötoas/loengus.

Kodukeemia töötuba
Valmistasime loodusliku pH- indikaatori, milleks kasutasime punast kapsast. Punase kapsa mahl muudab värvi vastavalt lahuse happesusele. Meil oli lahusteks vesi (neutraalne, torusii (aluseline) ja Sanit- M (happeline). Piisas ühest tilgast kapsa mahlast, kui juba oli visuaalselt näha, et tekkisid erinevad värvid (sinine, punane ja roheline) ja oli ka kohe selge, millise keskkonnaga oli tegu.
Teise katsena tekitasime “paukgaasi”, mis tekib vesiniku ja hapniku segunemisel ja leegiga kokkupuutel tekitab plahvatuse. Selleks kasutasime torusiili, mille sisse panime foolium kuulikesed ning reaktsiooni tulemusena tekkis vesinik, mida pidime koguma eraldi katseklaasi, mida rohkem seda parem. Paugu tegemine tekitas õpilastes palju elevust ja oli ka neid, kellel oli väike hirm paugu eest, kuid kõik sujus kenasti.

Geokeemia loeng
TÜ geoloogia teadur Päärn Paiste rääkis kivide keelest ehk geokeemiast. Saadi teada, kuidas tehakse toidu- ja kalakriminalistikat ning tutvuti lähemalt kivimitega, mida süüakse või mis muudel põhjustel igapäevaselt meile suhu satuvad. Sealhulgas saadi teada, mis põhjusel lisatakse coca-colasse forforhapet ja miks ei maitse üles sulanud šokolaad nii hästi, kui enne sulamist?

Biokeemia töötuba
Kui Maa sai elu tekkeks sobivaks, siis esimesed elusolendid olid lihtsalt ainuraksed, keda tänapäeval tunneme bakteritena. Töötoa eesmärk oli leida meie esivanemate tänaseid esindajaid erinevatest meid ümbritsevatest keskkondadest – juuretisest, hapukurgiveest, kompostist ja mullaveest.
Mikroskoobivaated said paberile, lisatud selgitavad kommentaarid ning järeldused.
Tööõhustik oli erakordselt rahulik, tulemused sisukad ning meeleolu mõnusalt keskendunud.

Oli kosutav päev!