Taimede tundmaõppimine
Igal taimel on oma liiginimi, mis koosneb kahest sõnast. Näiteks meile tuttava võilille ametlik nimi on harilik võilill, ladina keeles Taraxacum officinale. Taime nime teadasaamine on päris keeruline. Mõne õistaime liiki määratakse tupplehtede asendi või tolmukate arvu järgi, seega paras segadus. Enamasti õpime taimi tundma nii, et keegi targem õpetab ning meie jätame meelde. Aga kui tahaks päris ise oma herbaarlehtedel olevaid või koduümbruses kasvavaid taimi tundma õppida, mida siis teha?
Kaasaegne viis on kasutada erinevaid taimemääramise äppe. Üks päris hästi töötav on https://identify.plantnet.org/ Selle abil saad võimalikud valikuvariandid.
Kui kahtled, kasuta edasiseks täpsustamiseks klassikalisi taimemäärajaid:
- Kõige lihtsam, kuid piisavalt põhjalik on „Eesti taimede kukeaabits“. Selle raamatu lihtsus peitub võimaluses määrata taimi õite värvuse järgi.
Kukk, Toomas 2004, 2005, 2009, 2018. Eesti taimede kukeaabits. Tallinn: Varrak.
- Kõige põhjalikum neist on „Eesti taimede määraja“.
Krall, H.; Kukk, T.; Kull, T.; Kuusk, Vi.; Leht, M.; Oja, T.; Pihu, S.; Reier, Ü.; Zingel, H.; Tuulik, T.; Muuga, G.; Zingel, H. (2010). Eesti taimede määraja. Tartu: Eesti Maaülikool : Eesti Loodusfoto.
Kuidas oma taimetundmist praktiseerida?
Taimetundmist saad praktiseerida kõikjal – koduaias, reisil, lihtsalt ringi uidates, matkarajal jne. Isegi kui jooksurajal korraks hingeltõmbeks peatud, saad kiirelt telefoni abil väikese loodusvaatluse korda saata.
Üks võimalus on pildistada/herbariseerida ühel päeval kõik kodu ümbruses õitsevad taimed ning määrata need ära. See on huvitav „dokument“, mida järgmise aasta vaatlustulemustega võrrelda.
7. mail 2020 aastal õitses Rocca al Mare Kooli ümbruses 32 erinevat taime! Püüdsime need kaadrisse ja seadsime vaatamiseks siia: ÕIEGALERII
Mõned näited:
Kui Sa ise ei oska kõiki taimi määrata, siis küsi julgelt abi: silja.pihelgas@ramkool.edu.ee