Toidulood


Looduses maitseb toit teisiti: “Leib on magus, porgand lemmik, vesi parim!”


Selline on NOOREMATE KLASSIDE õpilaste tagasiside meie viimastelt matkadelt. Nii pole see alati kõlanud ja tee sinna on olnud päris pikk. Väikesed, kuid läbimõeldud sammud on meid viinud tänasesse, kus matkakottides ei leidu enam värvilist mullivett, kartulikrõpse ega kummikomme.

Põnevus, väsimus ja uued olukorrad teevad oma töö. Keha ja meel on ärevad ning peamine tunne on, et „tahaks kogu aeg süüa“. See ongi viljakas pinnas vanade harjumuste muutmiseks. „Ei“ valgele suhkrule ja „jah“ puhtale veele ning köögiviljale. Paar lonksu vett, mõni amps kurki ja porgandit ning palju toredam on olla.

Täna saame sööklast kaasa sellise piknikupaki:

  • Kurk ja porgandid tükeldamata kujul. Märkasime, et lapsed söövad tunduvalt isukamalt köögivilju, kui sellest rituaal teha “Kes soovib, millist tükki, me lõikame :)”.
  • Kahepoolne singi ja juustuga võileib. Loodusklassides, kus vähegi saame lõket teha, mähime need fooliumisse ja teeme lõkkel kuumi võileibu (näiteks tõrvikuretkel isadega ja talvematkadel).
  • Magusa ampsuks kohuke või võimalikult naturaalse koostisega müslibatoon.
  • Puuvili.
  • Joogiks puhas vesi. Lastel OMA JOOGIPUDEL.
  • Võileivad ja kohukesed lähevad OMA VÕILEIVAKARPI. Suur hulk plastikut ringlusest säästetud!


Toit on matkal kosutuseks, kuid mitte ainult! Toidu tegemine võib olla ka tore tegevus.


Jagamegi loodusklassi lehel näiteid populaarsetest söökidest/jookidest, mida õpilased ja ka õpetajad looduses teha armastavad.

Paar head joogisoovitust siit kohe võtmiseks ja tegemiseks:

________________________________________________________________________

METSATEE

Ajame priimusel potitäie vett keema. Vesi pärineb igaühe isiklikust veepudelist, mida just niipalju ühiskatlasse tühjendatakse, kui palju teed juua soovitakse. Paneme keevasse vette ümbritsevast loodusest korjatud teetaimi. Väga hea tee saab näiteks Jägala ja Keila jõest korjatud vesimündist. Talvel aga saab keeta vaarikavarsi.

MAITSEVESI

Soojal ajal saab vesimündi panna külma vee pudelisse ja varsti on kogu vesi mõnusa mündi maitsega. Eriti hea, kui vett saab villida otse allikast, nagu Jägala joa matkal seda teinud oleme.

___________________________________________________________________________

 

 


Warning: Uninitialized string offset 0 in /data01/virt27545/domeenid/www.ramkool.edu.ee/htdocs/wp-includes/class-wp-query.php on line 3766